Se tes unha factura de Endesa Tempo Open e a primeira vez que a abres tes a sensación de que falta un decodificador, este artigo é para ti. Imos anotar unha factura real (cos datos identificativos anonimizados) bloque a bloque. Ao final saberás que significa cada zona, que partes son normais e onde se esconden os sobrecustos — incluído un caso real de sobrepago de potencia que detectamos na propia factura do exemplo.
Esta guía é a primeira da serie cluster sobre factura por comercializadora. Se queres a base xeral antes de entrar ao detalle de Endesa, le primeiro a guía completa para entender a túa factura da luz.
O que vas aprender:
- A mecánica do desconto "Tempo Open" — e cando convén activalo ou non
- Que significa cada un dos 8 bloques dunha factura 3.0TD de Endesa
- Como detectar sobrepago de potencia comparando contratada vs demandada
- Como evitar o cargo por enerxía reactiva (un sobrecusto habitual en PEME)
- Cando Tempo Open che convén e cando deberías considerar outra tarifa
A factura anotada — páxina 1
Pasa o rato sobre cada globo numerado para ver un panel emerxente cos conceptos do bloque. Click no globo lévate á sección detallada que explica cada concepto.
1. Cabeceira da factura
A cabeceira reúne os datos clave do documento — os que necesitas para identificar a que se refire a factura, canto pagas e cando. Tres conceptos importantes:
Produto contratado: Tempo Open
Na cabeceira aparece a marca endesa luz e, nos detalles do contrato, o produto exacto: Tempo Open. É unha das tarifas comerciais de Endesa para PEME e autónomos en mercado libre, cun mecanismo distintivo: aplica un desconto do 25% sobre o consumo nunha franxa horaria que ti elixes (o "horario Open"). As horas elixidas pasan a chamarse "consumo horas Open" no resumo, e o resto do consumo factúrase a prezo estándar do produto.
Se a franxa Open non coincide co horario no que realmente consomes, o desconto quédase en marketing — non se materializa en aforro real.
Importe total e datas clave
Arriba á dereita aparece o importe total a pagar en grande (neste exemplo, 884,66 €). Xunto ao importe figuran tres datas que convén ter claras:
- Data emisión factura: cando Endesa xerou o documento
- Data de cargo: cando se cargará ao banco (~7 días despois da emisión)
- Período de facturación: as datas exactas do consumo facturado, normalmente 30-31 días en facturación mensual
Comproba sempre que o período cadra co calendario natural — períodos descadrados adoitan ser sinal de lecturas estimadas ou regularizacións que convén revisar.
2. Resumo económico
O bloque resumo visualiza claramente as 5 categorías que compoñen o total, nesta orde:
- Potencia — o que pagas por ter dispoñible a potencia contratada (independente do consumo)
- Enerxía — o que pagas polos kWh efectivamente consumidos
- Descontos — promocións aplicadas (en Tempo Open, o −25% de horas Open)
- Outros — aluguer do contador, enerxía reactiva se a hai, financiamento bono social
- Impostos — IEE (5,113%) e IVE (21%)
Se te fixas, no exemplo o desconto (−121,82 €) é menor que a enerxía reactiva + impostos. Tempo Open pode ser unha boa tarifa, pero os descontos publicitados compénsanse rápido se non se controla a potencia e a reactiva.
O truco do prezo efectivo €/kWh
Para avaliar se a túa Tempo Open che convén, divide o total entre os kWh consumidos do período e compara co teu prezo efectivo histórico. No exemplo:
884,66 € ÷ 2.314 kWh = 0,382 €/kWh
Para unha 3.0TD industrial, iso é alto. Por riba de 0,30 €/kWh en 3.0TD adoita indicar marxe de optimización — ben por potencia mal axustada, ben por desconto mal aproveitado, ben por reactiva, ben pola propia tarifa.
3. Datos de pago
Endesa amosa aquí a forma en que cobra e os datos para identificar o cargo no teu banco. A forma de pago habitual é domiciliación bancaria, pero hai outras opcións (transferencia, ventanilla) que se poden activar na área de cliente.
Os datos relevantes que aparecen son:
- Conta corrente / IBAN: parcialmente tachado por seguridade (Endesa só amosa os últimos díxitos)
- Banco: a entidade onde se carga o recibo
- Código Mandato SEPA: identifica a autorización que deches para que Endesa cargue automaticamente
- Versión do mandato
Se reclamas algún cargo e necesitas devolver o recibo, os datos relevantes son o código de mandato e a data de cargo. O teu banco úsaos para identificar o cobro a devolver.
4. Consumo e evolución
O bloque inferior cuantifica canta enerxía consumiches este mes e pono en contexto co teu histórico. Dous sub-bloques:
Consumo Open vs resto: a mecánica de Tempo Open
A factura distingue consumo en horas Open (as que ti elixiches, con desconto do 25%) e resto de horas (a prezo estándar). No exemplo:
- Open: 1.815 kWh (78% do consumo)
- Resto: 499 kWh (22%)
Canto maior sexa a porcentaxe en horas Open, maior o aforro real do produto. Se o teu consumo en Open é <50% do total, Tempo Open probablemente non é a túa mellor tarifa — perdes o desconto onde máis consomes.
Evolución do consumo histórico
O gráfico de barras amosa os últimos 14 meses cunha liña vermella de media móbil. Serve para detectar dúas cousas:
- Estacionalidade: se o teu negocio ten picos en meses concretos (calefacción no inverno, refrixeración no verán), aparecen visiblemente. A potencia contratada debe dimensionarse para eses picos.
- Anomalías: un mes con consumo moi por riba da media pode ser unha lectura estimada errónea ou un equipo defectuoso.
No exemplo, as 14 barras están bastante parellas → non hai estacionalidade forte, o que indica un negocio con consumo estable (típico de pequena produción ou manipulado).
A factura anotada — páxina 2
A páxina 2 é onde se esconden os datos críticos que determinan se a túa factura é óptima ou non. Aquí están todos os conceptos económicos detallados, as lecturas reais do contador e, sobre todo, o bloque de excesos de potencia — o que neste caso revela un sobrepago moi significativo.
5. Datos do contrato
Bloque administrativo con titular, NIF, enderezo de subministro e todas as referencias internas do contrato. Tres conceptos clave:
CUPS — o "DNI" da túa electricidade
O CUPS (Código Universal do Punto de Subministro, 22 caracteres que comezan por ES) é o dato máis importante da túa factura. Necesítalo para calquera cambio de comercializadora ou para solicitar o histórico de consumo ao teu distribuidor. Non cambia nunca, nin sequera se cambias de comercializadora 10 veces — está vinculado ao punto físico de subministro, non ao cliente.
Tarifa de acceso 3.0TD
Peaxe T e D: 3.0TD indica que o teu subministro ten potencia contratada superior a 15 kW. Iso colócao na tarifa de acceso para PEME / pequenos comercios / naves pequenas, con 6 períodos horarios (P1 a P6) — fronte aos 3 períodos da tarifa doméstica 2.0TD.
Os períodos cobren franxas horarias distintas con prezos distintos:
- P1: laborables en horas punta (tipicamente 10-14h e 18-22h no inverno; 11-15h e 19-23h no verán). As máis caras.
- P2: laborables en horas chan. Intermedias.
- P3, P4, P5: tarde-noite e estacións de menor demanda. Máis baratas.
- P6: madrugada laborable + todo o fin de semana e festivos. As máis baratas.
Potencia contratada en 6 períodos
No exemplo: 27,73 kW contratados en P1, P2, P3, P4, P5 e P6. É o patrón máis habitual en facturas 3.0TD — ao asinar contratas un único valor que se aplica a todos os períodos. Pero é case sempre subóptimo: o teu negocio raramente necesita o mesmo pico de potencia un domingo ás 4 da madrugada (P6) que un martes ás 11 (P1). Ter a mesma potencia en P3-P5 que en P1 adoita ser sobredimensionar — e ese sobredimensionamento páganse aínda que non se use.
Isto conéctase directamente co bloque 8 (excesos de potencia), onde verás canta potencia se demandou realmente en cada período neste caso concreto.
6. Detalle de cargos
O bloque máis denso da factura: aquí descomponse como se calcula cada euro do importe total. Tres sub-conceptos críticos:
Cargos por potencia P1-P6
Aquí vese o custo real de cada período. No exemplo:
| Período | €/kW·día | Importe (27,73 kW × 31 días) |
|---|---|---|
| P1 | 0,061479 | 52,85 € |
| P2 | 0,032732 | 28,14 € |
| P3 | 0,014559 | 12,52 € |
| P4 | 0,012792 | 11,00 € |
| P5 | 0,008656 | 7,44 € |
| P6 | 0,005498 | 4,73 € |
P1 é 11 veces máis caro que P6 por kW·día. Isto significa que baixar potencia en P1 xera moito máis aforro que baixala en P6 — pero tamén que ter potencia idéntica nos 6 períodos non é o máis eficiente cando o teu pico real só ocorre en P1 e P2.
Desconto Tempo Open (−25%)
Aquí ves a mecánica do desconto aplicada ao detalle:
Desconto laboral: 1.815,00 kWh × 0,268473 €/kWh × −25% = −121,82 €
Só o consumo en horas Open (1.815 kWh) recibe o desconto. O resto (499 kWh, noutras franxas) factúrase ao prezo enteiro de 0,268473 €/kWh sen desconto. O prezo efectivo medio do kWh neste caso queda en aproximadamente 0,242 €/kWh — fronte aos 0,268 € sen desconto. Útil, pero máis modesto do que suxire o reclamo "−25%".
Enerxía reactiva facturada
Complemento por Enerxía Reactiva: 1.097,050 kVArh × 0,062332 €/kVArh = 68,38 €
68 € que en gran medida se poden evitar. A enerxía reactiva prodúcea maquinaria con bobinas (motores, transformadores, fluorescentes, ascensores). Cando supera o 33% da enerxía activa consumida nun período (excepto P6), factúrase. A solución técnica clásica son as baterías de condensadores, un investimento duns 800-2.000 € nunha nave pequena que se amortiza tipicamente en 6-18 meses coa redución do cargo.
Bono social, IEE, aluguer do contador e IVE
Aos anteriores súmanse catro conceptos regulados:
- Financiamento Bono Social: 0,019121 €/día (≈ 0,59 € ao mes para 31 días). Págao todo o mundo para subvencionar a fogares vulnerables.
- Imposto Eléctrico (IEE): 5,113% sobre subtotal. No exemplo, 35,03 €.
- Aluguer do contador: 0,355069 €/día (≈ 11 € ao mes). Cóbrao o distribuidor.
- IVE: 21% sobre todo o anterior. No exemplo, 153,54 €.
7. Lecturas reais
O bloque de lecturas confirma que as 6 lecturas son reais (non estimadas) — boa sinal: significa que o distribuidor pasou a ler fisicamente ou por telemedida.
Real vs estimada
As facturas usan dous tipos de lectura:
- Real: o distribuidor leu o contador fisicamente ou por telemedida na data indicada
- Estimada: unha proxección baseada no teu histórico cando non houbo lectura real
As estimadas non son unha fraude — son legais —, pero acumular varias seguidas pode facer que cando chegue unha real apareza unha regularización forte na seguinte factura. Se ves 3-4 estimadas seguidas, pide ao distribuidor que pase a ler.
Por que P3-P5 están a 0 kWh no exemplo
No exemplo, os consumos por período son:
- P1: 1.395 kWh
- P2: 420 kWh
- P3, P4, P5: 0 kWh (a empresa non ten actividade nesas franxas)
- P6: 499 kWh (algún consumo nocturno ou de fin de semana — quizais hibernación de equipos)
Que P3, P4 e P5 estean a 0 é completamente normal en moitas PEME — e conecta de novo co sobrepago de potencia: se eses períodos non consomes nada, ter 27,73 kW contratados non achega valor.
8. ⚠️ Excesos de potencia: o sobrepago
Este é o bloque máis importante da factura. Compara a potencia contratada (27,73 kW en todos os períodos) coa potencia que realmente demandaches (a máxima que a túa instalación pediu á rede en cada período durante o mes):
| Período | Contratada | Demandada | Δ non usado |
|---|---|---|---|
| P1 | 27,73 kW | 17,00 kW | −10,73 kW (−39%) |
| P2 | 27,73 kW | 15,00 kW | −12,73 kW (−46%) |
| P3 | 27,73 kW | 0,00 kW | −27,73 kW (−100%) |
| P4 | 27,73 kW | 0,00 kW | −27,73 kW (−100%) |
| P5 | 27,73 kW | 0,00 kW | −27,73 kW (−100%) |
| P6 | 27,73 kW | 14,00 kW | −13,73 kW (−50%) |
Neste exemplo concreto, a empresa está pagando potencia que non usa en ningún dos 6 períodos:
- En P1 podería baixar a 18-19 kW (un pouco de marxe sobre o pico real de 17) → aforro estimado: ~280 €/ano
- En P2 podería baixar a 16 kW → aforro estimado: ~150 €/ano
- En P3-P5 podería baixar ao mínimo permitido → aforro estimado: ~350 €/ano
- En P6 podería baixar a 15 kW → aforro estimado: ~80 €/ano
Total aforro estimado só baixando potencia: ~860 €/ano. E iso sen tocar a tarifa, nin a reactiva, nin cambiar de comercializadora.
É o caso de uso máis rendible que detectamos cando alguén sobe a súa factura ao comparador de Pimenergia: en 7 de cada 10 facturas 3.0TD aparece sobrepago de potencia de polo menos 200 €/ano.
En resumo: as 3 cousas a mirar nunha factura Endesa Tempo Open
- A % de consumo en horas Open (bloque 4). Se está por debaixo do 50%, Tempo Open non é a túa mellor tarifa.
- O bloque de excesos de potencia (bloque 8). Se a potencia demandada é <70% da contratada nalgún período, hai aforro inmediato baixando potencia. Calquera 3.0TD con P3-P5 a 0 kW demandados é candidato seguro de optimización.
- O cargo por enerxía reactiva (bloque 6). Se aparece importe distinto de cero, avalía instalar baterías de condensadores — o investimento adoita amortizarse en menos dun ano.
Se a túa factura cumpre algunha das tres condicións, escríbenos. A análise é gratis e dicímosche en 24 horas:
- Se Tempo Open é a túa mellor tarifa ou se hai outras (de Endesa ou doutras comercializadoras) que se adaptan mellor ao teu perfil de consumo
- Canta potencia poderías baixar e o aforro anual exacto
- Se a reactiva xustifica un investimento en condensadores
Sube a túa factura aquí ou contáctanos directamente.
Próximas entregas da serie
Esta guía é o primeiro post cluster da serie "Factura por comercializadora". Xa publicada: Servielectric e Servigas Xpress de Naturgy (tarifa Por Uso Luz, 2.0TD). Proximamente:
- Como entender unha factura de Iberdrola Plan Estable (2.0TD e 3.0TD)
- Como entender unha factura de Holaluz Tarifa Justa
- Como entender unha factura de Octopus Energy Go (especial coche eléctrico)
